NBC15 WMTV | Madison, WI | Sports

2008 Associated Press Wisconsin boys all-state team

The 2008 Associated Press Wisconsin boys high school basketball all-state team, as determined by a statewide media panel:

FIRST TEAM

Jamil Wilson, Racine Horlick, 6-7 Jr

JERONNE MAYMON, MADISON MEMORIAL, 6-5, JR

DeMarcus Phillips, Milwaukee Washington, 6-2 Sr

Korie Lucious, Milwaukee Pius, 5-10 Sr

Kwamain Mitchell, Whitefish Bay Dominican, 6-0 Sr

SECOND TEAM

JASON ZIEMER, VERONA, 6-4, JR

Ben Averkamp, Germantown, 6-7 Jr

Mike Hojnacki, New Berlin Eisenhower, 6-7 Sr

Lance Rongstad, Eleva-Strum, 6-3 Sr

Brice Powell, Wauwatosa East, 6-5 Sr

THIRD TEAM

Ben Wisniewski, New Berlin West, 6-3 Sr

Stephen Jaskulske, Racine Case, 6-7 Sr

Cory Degner, Brookfield Central, 6-1 Sr

Mike Griffin, Iola-Scandinavia, 6-3 Sr

Alex Welhouse, Kaukauna, 6-6 Sr

FOURTH TEAM

Lucas Morrissey, La Crosse Aquinas, 6-3 Sr

Marvin Fitzgerald, Milwaukee Vincent, 6-4 Sr

Jake Gollon, Stevens Point, 6-6 Sr

Kameron Cerroni, Sussex Hamilton, 6-2 So

Christian Wolf, Kohler, 6-10 Sr

PLAYER OF THE YEAR

JERONNE MAYMON, MADISON MEMORIAL, 6-5 JR

COACH OF THE YEAR

Rich Roginski, Eleva-Strum

HONORABLE MENTION

Matt Coenen, Appleton East, 5-7 Sr

Jacob Koch, Ashwaubenon, 6-8 Sr

Josh Regal, Suring, 5-9 Sr

Taylor Garceau, Marinette, 6-3 Sr

PJ Lockridge-Beverly, Racine Park, 6-4 Sr

Jimmy Merritt, Lake Geneva Badger, 5-9 Sr

Tom Neary, Waukesha Catholic Memorial, 6-7 Sr

Jordan Brezinski, Muskego, 6-7 Sr

Rick Wagner, West Allis Hale, 6-8 Sr

Nate Zastrow, Manitowoc, 6-0 Jr

Aris Wurtz, Waupun, 6-4 Sr

T.J. Kellner, Sheboygan North, 6-4 Sr

TYLER TILLEMA, RANDOLPH, 6-3 JR

Eddie Gilgenbach, Fond du Lac, 6-2 Sr

Ryan Rasmussen, Waupun, 6-2 Sr

Kieran Weed, Laconia, 6-5 Sr

JOEY HARTWIG, BLACK HAWK, 6-4 SR

LANCE FRITZ, ADAMS-FRIENDSHIP, 6-0 JR

JADE ROYSTON, WISCONSIN DELLS, 5-11 JR

BEN PICKEL, CUBA CITY, 6-2 SR

BRADIE EWING, RICHLAND CENTER, 6-1 SR

MARQUIS MASON, MADISON EAST, 6-4 SO

BRYAN GREGORY, EDGERTON, 6-4 JR

MITCH TORDOFF, MONROE, 5-11 JR

CASHTON CRAIG, MADISON LA FOLLETTE, 6-0 SR

VANDER BLUE, MADISON MEMORIAL, 6-3 SO

Jack Taylor, Black River Falls, 5-10 Jr

Jordan Rumpel, Arcadia, 6-5 Sr

Jimmy Whitehead, La Crosse Aquinas, 6-0 Jr

Dylan Pedretti, La Crosse Logan, 6-4 Sr

Logan Dellger, Plymouth, 6-0 Sr

Jake Barnett, Wauwatosa East, 6-5 Sr

Chris McHenry, Milwaukee Bradley Tech, 5-11 Sr

Johnnie Lacy, Milwaukee Bay View, 5-11 Jr

Josh Gasser, Port Washington, 6-4 So

Austin Kearns, Slinger, 6-0 Sr

Tyler Brown, Eau Claire North, 6-7 Jr

Andrew Lochmann, Rice Lake, 6-4 Sr

Josh Prince, Chippewa Falls, 6-2 Sr

Jordan Petersen, Eleva-Strum, 6-2 Sr

Steven Pax, Elmwood, 6-0 Jr

Brock McMullen, Wausau West, 6-5 Sr

Clayton Heuer, Wisconsin Rapids, 6-9 Jr

Jordan Fischer, Wausau East, 6-3 Sr

Kyle Willkom, Marshfield, 6-0 Sr


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
NBC15 615 Forward Drive Madison, Wisconsin 53711 Business: 608-274-1515 Newsroom: 608-274-1500
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 16537866