Wisconsin AP girls all-state basketball team

Posted-March 27th, 2014 11:19 pm

WISCONSIN ASSOCIATED PRESS ALL-STATE GIRLS BASKETBALL TEAM

First team
x- Arike Ogunbowale, 5-9, jr., G/F, Divine Savior Holy Angels
x- Gabrielle Ortiz, 5-7, sr., G, Racine Prairie
x- Jenny Lindner, 6-0, sr., G, Neillsville
Jessica Lindstrom, 6-2, sr., F, Superior
Allie LeClaire, 5-9, sr., G, Green Bay Notre Dame

Second team
Frankie Wurtz , 5-8, jr., G, Kimberly
Carly Mohns, 6-1, sr., F, Brodhead
Kayla Goth, 6-1, jr., W, DeForest
Stephanie Kostowicz, 6-2, sr., F, Oak Creek
Allazia Blockton, 5-9, jr., F, Whitefish Bay Dominican

Third team
Kelly Smith, 6-1, sr., G, Arrowhead
Tamya Sims, 6-2, sr., F, Oak Creek
Maya Jonas, 6-2, sr., G, Whitefish Bay
Kelli Schrauth, 5-11, jr., F, Fond du Lac St. Mary's Springs
McKenna Larsen, 5-7, sr., G, Oconto Falls

Fourth team
Mikayla Voigt, 5-9, jr., G, Kettle Moraine Lutheran
Chloe Wanink, 5-7, jr., G, Cameron
Jen Wellnitz, 5-8, sr., G, Black Hawk
Megan Gustafson, 6-3, jr., F, South Shore
Lydia Rhode, 5-10, sr., G, Brookfield Central

(x) - unanimous selection

HONORABLE MENTION

Maddy Gits, sr., Oregon; Alison Hughes, jr., Janesville Craig; Alexa Kelsey, sr., Monona Grove; Taylor Nelson, sr., Monona Grove; Brooke Trewyn, sr., Whitewater; Monica Muth, jr., Cambridge; Emma Roenneburg, jr., Adams-Friendship; Rachel Slaney, jr., Barneveld; Taylor Stanek, jr., Dodgeville; Kelly Tramburg, soph., Fall River; Hannah Whitish, soph., Barneveld; Shae Brey, soph., Eau Claire Regis; Hailey Kontny, sr., Superior; Mallie Doucette, sr., Colfax; Morganne Gruber, jr., Durand; Alyssa Fischer, jr., Manitowoc Lincoln; Shelby Otto, jr., Reedsville; Courtney Meyer, sr., Onalaska; Chelsea Ritter, jr., La Crosse Aquinas; Annalese Lamke, jr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Gabby Green, jr, Milwaukee Pius XI; Bre Cera, soph., Mukwonago; Ellie Harmeyer, jr., Somers Shoreland Lutheran; Kari Clements, sr., Wilmot; Shakeela Fowler, jr., Milwaukee King; Abby Gerrits, soph., Pewaukee; Amani Wilborn, jr., Milwaukee Riverside; Katie Salmon, sr., Wauwatosa East; Jessica Kelliher, jr., Waukesha North; Ramiyah Bennett, sr., Heritage Christian; Kennedy Blahnik, sr., Algoma; Laken James, sr., Oconto; Abby Radue, sr., Fox Valley Lutheran; Kauri Jensen, sr., Neenah; Mackenzie Greisch, sr., Appleton North; Maddy Reed, sr., Oshkosh Lourdes Academy; Brooklyn Schamens, sr., Oshkosh North; Maranda Huibregtse, sr., Oostburg; CJ Usadel, sr., Sheboygan North; Melanie Schneider, jr., Fond du Lac St. Mary's Springs; Gena Grundhoffer, soph., Wisconsin Rapids Assumption; Jaimee Pitt, sr., Amherst; Taylor Hodell, jr., D.C. Everest; Stephany Heggemeier, jr., Owen-Withee; Renee Sladek, sr., Merrill.

Player of the year -- Arike Ogunbowale, Divine Savior Holy Angels

Coach of the year -- Steve Hluchnik, Oak Creek

(Copyright Associated Press)


NBC15 615 Forward Drive Madison, Wisconsin 53711 Business: 608-274-1515 Newsroom: 608-274-1500
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 252843711 - nbc15.com/a?a=252843711
Gray Television, Inc.